close

 •  

   

 • ĆWICZENIA

 • Ćwiczenia stanowią jeden z najważniejszych elementów współpracy w ramach PSI. Z uwagi na praktyczny charakter Inicjatywy, której celem jest zwiększanie sprawności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa w zakresie reagowania na przypadki przemytu broni masowego rażenia, ćwiczenia PSI mają specyficzny charakter. Nie są one podobne do ćwiczeń wojskowych. Biorą w nich udział przedstawiciele służb wywiadowczych, celnych, granicznych, sił zbrojnych itp.

   

   

  W trakcie ćwiczeń szkolone są takie elementy jak współpraca wywiadów (wymiana informacji pozwalająca na stwierdzenie, czy, kiedy, przez kogo planowany jest przemyt BMR), sprawdzanie zdolności poszczególnych służb w zakresie kontroli podejrzanych towarów, metody prowadzenia operacji przechwytywania (np. abordaż statku przez jednostki specjalne).

   

  Wszystkie ćwiczenia prowadzone są z uwzględnieniem przepisów prawa krajowego oraz wymogów prawa międzynarodowego.

   

   

  W Polsce do tej pory odbyły się dwa ćwiczenia. Ponadto aktywnie włączamy się w ćwiczenia przeprowadzane w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie wspomagamy wiele państw w przygotowaniu i przeprowadzeniu takich wydarzeń.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: