close

 •  

   

 • DOKUMENTY

 • 31 maja mija pięć lat od momentu ogłoszenia na Wawelu przez Prezydenta USA George'a W. Busha Inicjatywy Krakowskiej, jednego z najprężniej rozwijających się międzynarodowych mechanizmów współpracy na rzecz zwalczania rozprzestrzeniania broni masowego rażenia.


  Kolejny rok działalności Inicjatywy przyniósł zwiększenie liczby jej członków - obecnie PSI cieszy się poparciem 91 państw na całym świecie. W dniach 28-29 maja 2008 r. w Waszyngtonie przedstawiciele państw członkowskich Inicjatywy spotkali się na konferencji poświęconej rozwojowi PSI. W przyjętym oświadczeniu uczestnicy konferencji podkreślili m.in. konieczność rozwijania mechanizmów umożliwiających, zgodne z przepisami prawa międzynarodowego i regulacjami wewnętrznymi, zatrzymywanie przemytów broni masowego rażenia.

   

   

  List do uczestników konferencji skierował Prezydent RP Lech Kaczyński. Wskazał, że „kraje [PSI] coraz skuteczniej uniemożliwiają nieodpowiedzialnym państwom oraz terrorystom zdobycie broni masowego rażenia i czynienie potwornych zniszczeń, jeszcze bardziej przerażających niż te, których świadkami byliśmy w pierwszych latach XXI wieku - dokonanych przez wrogów całego wolnego świata."

   

  Polska kontynuowała w ostatnim roku swoje zaangażowanie w rozwój Inicjatywy Krakowskiej. W październiku 2007 r. wspólnie z Ukrainą przeprowadziliśmy ćwiczenie „Eastern Shield" w Odessie, natomiast w maju 2008 r. wspomogliśmy, wspólnie z USA, chorwackie ćwiczenie „Adriatic Shield".

   

   

  Szkolenia takie pomagają uczestniczącym w nim krajom w przygotowaniu swoich służb do podejmowanie specjalnych akcji przechwytywania przemycanych materiałów do produkcji broni masowego rażenia.

   

  Wobec utrzymującego się widma użycia broni masowego rażenia w konfliktach międzynarodowych Polska - poprzez aktywny udział m.in. w PSI - realizować będzie jeden z priorytetów swojej polityki zagranicznej, jakim jest wspieranie współpracy międzynarodowej służącej powstrzymaniu proliferacji tej broni.

  W celu promocji zaangażowania RP w PSI utworzona została specjalna strona internetowa: http://www.psi.msz.gov.pl/.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: