close

 •  

   

 • SOPOT 2009

 • 24 czerwca 2009 r. w Sopocie zakończyło się trzydniowe Spotkanie Regionalnej Grupy Ekspertów Operacyjnych Inicjatywy Krakowskiej (PSI). Wzięło w nim udział ponad 150 uczestników z 38 państw Europy, głównych pozaeuropejskich uczestników PSI, a także instytucji Unii Europejskiej i NATO.

   

   

  Głównym celem spotkania była wymiana poglądów na temat możliwości wzmocnienia współpracy europejskiej w zwalczaniu rozprzestrzeniania broni masowego rażenia i skutecznej implementacji celów i zasad PSI. Szczególny nacisk położony został na działania, jakie w tym zakresie może podjąć Unia Europejska. Działania i kompetencje UE zostały przedstawione w wystąpieniu pani Annalisy Giannelli, Osobistego Doradcy Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa.

   

  W swoim przemówieniu, przewodniczący delegacji RP, Jacek Najder, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wskazał, że konferencja powinna potwierdzić przywiązanie państw europejskich do zasad współpracy międzynarodowej na rzecz nieproliferacji. Tak silny, wspólny sygnał jest konieczny w obliczu aktualnych zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia.

   

   

  Inicjatywa Krakowska została ogłoszona w 2003 r. przez Prezydenta USA, G.W. Busha. Popierana jest obecnie przez 95 państw na całym świecie. Jej głównym celem jest wzmacnianie współpracy międzynarodowej na rzecz zapobiegania proliferacji broni masowego rażenia.

  DSC_0090
  PHOTO - PSI ROEG SOPOT 24-06-2009 0020

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: